Свяжитесь с нами   |   Контакты

ФАСХО

Клубне життя

Вхід для користувачив

Канал новин

RSS-материал

Досягнення в альпінізмі

Наше рідне місто гідне всіляких висот, і багатьох у минулому воно досягло – висот науки та культури, високих показників промислового виробництва. І сьогодні Харків задає тон в Україні у всьому, що стосується культурної, інтелектуальної сфери. наші вчені, медики, художники, музиканти посідають провідні позиції.

Але хочеться згадати і про те, що місто наше в недавньому минулому було поза конкуренцією і на інших висотах – ndash; висотах у буквальному значенні слова. Адже рівнинний Харків – колиска українського (і не лише українського!) альпінізму.

 

Чи всі знають, чому "Притулок одинадцяти", високогірний готель на Ельбрусі, носить цю назву? У 1909 р. група студентів Санкт-Петербурзького та Харківського університетів, здійснюючи сходження на Ельбрус, заночувала біля скельної гряди на висоті близько 4200 м. Їх було 11, і в пам'ять цієї події отримав назву збудований у 30-х роках гірський готель, рівних якому в ті роки не було у світі. Харків'яни були і основоположниками масового вітчизняного альпінізму. У 1932 р. виник перший альплагер на Кавказі, московський. А в наступне триріччя (32-34р.р.) з'явилося одразу три бази харківських альпіністів. в Азау, під Ельбрусом, на галявині Штулу (Балкарія) та в Північній Осетії.

А історія підкорення знаменитого "Повелителя неба" - Тянь-Шанського гіганта Хан-Тенгрі! Ця семитисячна вершина давно привертала увагу дослідників. У 1900р. її намагалися штурмувати італійці. Німецький альпініст і географ Г.Мерцбахер двічі безуспішно шукав підходи до Хан Тенгрі. Коли стало відомо, що радянські сходники збираються помірятися силами з горою, у світовій альпіністській пресі з'явилися скептичні відгуки: На сьогоднішній день Хан-Тенгрі неприступний. Російська експедиція не досягне успіху!" Експедиція 1931 року була не російською, а українською. Харків'яни Михайло Погребецький, Франц Зауберер, Борис Тюрін досягли нечуваного успіху - їм підкорився "Повелитель Неба". Це був справжній подвиг духу!

І пізніше харків'яни міцно утримували позиції найсильніших сходників країни. Потужні секції альпінізму виникли в суспільствах "Спартак", "Авангард", "Буревісник". Студентський альпінізм розвивався у низці ВНЗ міста – ХПІ, ХДУ, ХМІ, ХІРЕ, ХАІ.

У вітчизняному альпінізмі великою популярністю користується програма сходжень на всі семитисячники СРСР. СНД. Вона передбачає сходження на вершини вище 7000 метрів: пік Комунізму 7495м(нині пік Самані), пік Перемоги 7439м, пік Є.Корженевської 7105м, пік Леніна 7131м, Хан-Тенгрі 6990м (нові виміри показали висоту 7010м).

За цією програмою "Снігових Барсів" - так називають сходів на всі семитисячники, зараз в Україні 59 чоловіків та 5 жінок. З цього числа харків'ян – 23, серед них 2 жінки: Світлана Бугай та Тамара Єна.

На нашій планеті 14 вершин понад 8000 метрів - "восьмитисячників", які знаходяться в Гімалаях та Каракорумах. Сходження на такі вершини особливо важкі, тому що поряд з технічними труднощами на маршруті, альпіністи піднімаються в зону непридатну для життя людини. ураганні вітри, 50-ти градусні морози та нестача кисню (на 8000м його концентрація в 3 рази менша).

З 1982 року харківські альпіністи почали освоювати Гімалайські гори та найвищі точки континентів. Нині українські альпіністи побували на всіх вершинах понад 8000м. харків'яни зійшли на 11 із них. На вершинах вище 8000м були 34 українці. із них 10 - харків'яни.

34 українських альпіністи здійснили 85 сходжень на вершини вище 8000м, з них 30 сходжень здійснили харківські альпіністи:

Заслужений майстер спорту, Почесний громадянин м.Харкова – Сергій Бершов, – 13 сходження на 7 вершин вище 8000м,

Майстри спорту міжнародного класу:

Ігор Свергун – 7 сходження на 6 вершин вище 8000м,

Віктор Пастух – 4 сходження на 2 вершини Канченджанга 8586м, Манаслу 8163м)

Олексій Боков - Еверест 8848м, Шиша-Пангма 8013м

Геннадій Копейка - К-2(Чогорі) 8611м

Олексій Макаров - Манаслу 8163м

Олександр Герасимов - Еверест 8848м

Тамара Єна - Дхаулагірі 8167 м

Олег Банар - Гашербрум – 2, 8035м

ОСТАННІ НОВИНИ

10/11/2023
Любов Сухарєва - 75!

З 75-річчям вітаємо нашу Вельмишановну Сухарєву Любов Миколаєвну! 

Бажаємо здоров'я, достатку, миру і добра!!!

Віремо, що доживемо до Перемоги, зберемося всі Харківському клубі альпіністів, як і раніше, будемо спілкуватися, згадувати буремні часи та обговорювати плани на майбутнє!

05/11/2023
Інтерв'ю Геннадія Копейки для Montagna.tv

Геннадій Копейка надав Інтерв'ю для найпопулярнішого серед італійських альпіністів інтернет-ресурсу Montagna.tv - про війну в Україні, про українських альпіністів до війни та загибелі на фронті, про Федерацію, про альпінізм...

Віч-на-віч з Геннадієм Копейка, легендою українського альпінізму

Великі сходження в Гімалаї, експедиції в радянський час. І, перш за все, те, що сьогодні роблять альпіністи охопленої війною України.

Дебора Біоназ, 25 жовтня 2023р.

29/10/2023
Нас покинула легенда харківського альпінізму Галина Свентицька.

25 жовтня 2023 року на 92-му році життя пішла від нас легендарна харківська альпіністка Галина Костянтинівна Свентицька.

Галина Свентицька володар унікальних звань «Почесний майстер спорту» та «Почесний рятівник». Лікар за фахом та єдина жінка – володар жетону «Рятувальний загін». Вона пройшла серйозні маршрути 5-6 категорії трудності!

Видатна спортсменка, досвідчений інструктор, незмінний лікар альпзаходів, яка надала кваліфіковану допомогу і врятувала життя багатьох альпіністів. Довгий час очолювала Раду ветеранів Харківського клубу альпіністів.

16/10/2023
Харків'яни - призери чемпіонату України.

 

12-15 жовтня 2023р. на скельному масиві біля смт.Буки Черкаської області проходив Чемпіонат України з альпінізму (дисципліна - техніка альпінізму).

Вітаємо харківських альпіністів Альберта Лобанова та Микиту Мироненко, які стали срібними призерами чемпіонату.

17/08/2023
Харківська команда прийняла участь на Чемпіонаті України зі скайранінгу!

11-13 серпня 2023 року відбувся перший Чемпіонат України зі скайранінгу!
Збірна команда Харківської області прийняла участь в цих змаганнях. Анатолій Новак зайняв 4 місце на дистанції «SKY»! Вітаємо!!!
Перший чемпіонат України включав 2 види трас:
"Вертикальний кілометр" — забіг з набором висоти 1000 м з середньою крутизною не менше 20% (тобто довжиною не більше 5 км)
"Sky" — забіг горами зі значним набором висоти та складними ділянками; круті схили, розсипи каміння, скельні гребені (не вище 2 категорії складності). На деяких ділянках був дюльфер, та перила.